Hála a hobónak, kicsit szemezgetünk a tavalyi év elejének kiesett versenyzői közül - méghozzá a jobbik fajtájukból.
Paranormal Activity: The Marked Ones (2014)
A Paranormal Activity odáig jutott, hogy négy film után a spin-offok földjére kénytelen lépni: ezúttal egy latino közeg ifjonca, és annak legjobb haverja ragad kamerát a démonok között. A found-footage formula, amiből ez a széria jó ideig hatalmas sikerrel táplálkozott, mára eléggé lerágott csont lett, a sztori tök ugyanaz, mint eddig, és igazából az alkotók a részletek terén sem nagyon prezentálnak nekünk olyat, amit még nem láttunk az előző négy menet valamelyikében. Mindezek ellenére a Marked Ones csodával határos módon egy abszolút életképes film, sőt, állítom, hogy a sorozat egyik legjobbja - méghozzá azért, mert jól kezeli azt a parafaktort, amit az előző két rész már csak félvállról vett. Meglepően kellemes borzongás a végeredmény, igazi pozitív csalódás, melynek nyugtalanító képe a vécére, és az elalvás előtti percekre is elkísér. 6,5/10.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=J6DYsGTMkCU
A könyvtolvaj - The Book Thief (2013)
Ha nincs kétmillió, második világháborús film, akkor egy se - viszont igencsak gondolkodnom kéne, ha olyat akarnék mondani, ami a németek felől közelít, pláne a nép egyszerű polgárain keresztül. A Book Thieffel viszont pontosan ez a helyzet: egy germán kisváros lakóinak (köztük Geoffrey Rush, Emily Watson, és fogadott lányuk) életét követhetjük végig, a háború mind a hat évén át. Ez a film leginkább egy naplóra hasonlít, vagy egy best of hangulatjelentésre - ennél fogva eléggé epizodikus, és fogást se könnyű rajta találni. Csak úgy megy. Nem mondom, a történetszilánkok között vannak kifejezetten jók és erősek, illetve se a megjelenítésre, se a színészi teljesítményekre nem lehet panasz, de a végeredmény valahogy mégse az igazi. Patikamérlegen kimért, lapraszerelt film ez, ami csak míveli a drámát és a humánumot, de soha nem megy bele úgy igazán ezek valódi jelentésébe. Egy kis történelmi fejtágításnak viszont abszolút alkalmas, és a rászánt időt is csak egy kicsit sajnálja az ember. 5,5/10.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=92EBSmxinus
Muppets Most Wanted (2014)
2011-ben Brekiék hatalmas sikerrel támadtak fel, bő két év múlva pedig újra visszamásztak a sírba: a Most Wantedről szinte sugárzott az erőltetettség, az elejétől kezdve teljesen unevent volt, és egyébként is, egy Amy Adams - Jason Segel duó után mégis mit kezdjek Ricky Gervais-szel meg Tina Fey-jel? Nem csoda, hogy a pénztárgépek viszonylag csendben maradtak, ráadásul a kritikai és nézői visszajelzések is fényévekre voltak az előző menetétől. Látva a filmet, teljesen megértem a kialakult helyzetet, de azért azt is meg kell mondjam, hogy nem olyan rossz ez, mint amilyennek tűnik. Igen, a sztori (melyben van világ körüli turné, rablások, nyomozás, gulag és ál-Breki) csak félig-meddig életképes, illetve szívet és lelket is sikerült útközben elhagyni valahol - viszont az vitathatatlan, hogy a poénok nagyon ott vannak. A Most Wanted ha mást nem is, azt mindenképpen magáénak mondhatja, hogy rohadt vicces - nem is tudom, mikor nevettem utoljára ilyen jókat ennyire rövid idő alatt. A Disney-gépezeten legalább ez átcsúszott. 6/10.