Ezek után kinek van szíve kidobnia a játékait?
Woody, Buzz és a többiek élete már korántsem annyira fenékig tejfel, mint annak idején. Persze ez érthető, hiszen gazdájuk, Andy főiskolára készül, és nemigen játszik már velük. Jövőjük így kétesélyes lesz: vagy a padlás, vagy használt játékokként az óvoda. A kettő közül az utóbbi valósul meg, és a helyzet elsőre nem is olyan szörnyű. Az ottaniak kedvesek, a főnök, egy nagy lila Macó nevű mackó pedig igazán segítőkész. Ám kiderül, mindez csak látszat: a Macó diktatúrája alá került óvoda híresen borzalmas hely egy játék számára, és csak egyetlen esély van: a szökés.
"Donda esta senorita?!"
Pixar-ék 11 év szünetet tartottak a Toy Story 2 és 3 között. Mit lehet tenni 11 év alatt? Hát, mondjuk a DreamWorks három folytatással teljesen leégette, megszegyenítette és viszonylag antipatikussá tette legszentebb kincsét, a kezdetekben méltán nagynevű és elismert Shrek-et. A Pixar pedig mindenféle folytatásokat mellőzve, hét önálló filmmel az animáció egyértelmű és utolérhetetlen királya lett. Ennyit erről, meg arról, hogy DW meg Pixar, hiszen mindenki, aki jártas a témában, kívülről fújja ezt az anyagot.
Nade a Pixar-ra sose volt jellemző a folytatás, mire most ez a harmadik rész? Hát kérem, ez kőkemény üzlet. Pár éve volt ugye a Disney és a Pixar között egy szétválunk-nem válunk hercehurca, aminek az lett a vége, hogy marad minden úgy mint eddig. Viszont valamilyen úton-módon belekerült a szerződésbe az, hogy a Diseny akar egy Toy Story 3-at. Így a film akár egy kényszermozinak is tekinthető, és eme kényszer folytatódni fog, hiszen jövőre jön a Verdák 2, aztán pedig a Szörny Rt. 2. Íme itt áll hát a kérdés, hogy az erdeti történeteiről híres Pixar mit tud ebből a helyzetből kihozni most, és a jövőben. A válasz magától értetődő: természetesen egetverően zseniális alkotásokat, ha a Toy Story 3-ból indulunk ki. Mert hát ez bizony az.
Én úgy gondolom, hogy két féle Pixar film van. Az egyik az, amelyik szórakoztat, a szó legjobb értelmében, és természetesen fantasztikusan jó - mint az Incredibles, a Cars vagy a Ratatouille. A másik pedig az, amelyik pontosan olyan, mint az az előbbiek, csak az egész meg van töltve mély érzelmekkel, gondolatokkal, amik meg is ríkatják a nézőt - mint a Wall-E és az Up. Hogy ebben a Toy Story 3 hová esik, az biza érdekes: ő ötvözi ezeket. A film szimpla szórakoztatásnak indul, jópofa, ötletes, de érzem, hogy hiányzik valami, na nem baj, ez most ilyen lesz. Ilyen is marad, egészen az utolsó negyed óráig, ahol aztán a készítők jól "kitolnak" az emberrel, mert abba a tizenöt percbe annyi érzelmet pakolnak, mint az Up-ba összesen. Innen persze egyértelmű lenne, hogy a Toy Story 3 egyenletlen, rossz elosztású, de egy fenét. Ezek helyett inkább a tökéletes a jó szó. A történet mélysége az egész film alatt felfelé ível, és a végére hagyja a tűzijátékot. Meg egy másik érdekes dolgot is, miszerint Pixar-ék úgy oldják meg a happy end-kérdést, hogy hőseinket olyan helyzetbe hozzák, hogy a végén már a néző könyörög magában érte - így lesz nyálas és kiszámítható helyett megnyugatót és szép valami. Hát mit érdemel ez, ha nem tapsot? Még akkor is, ha két éve ezt már eljátszották.
A technikai színvonalról szólni tök fölösleges, hiszen Pixar-ról beszélünk. A sztori bravúros, főleg úgy, hogy közben a börtönös-szökéses kalandfilmek vázára van az egész ráépítve, meg hát emellett az egész egy székalá-röhögős vígjáték is egyben. Külön ki kell emelni a nyitójelenetet, ami egy az egyben visszaadja a játszás fantáziavilágát. Egyszerűen elképesztő. A tartalmi témák/kérdések ezúttal az összetartozás, természtesen a barátság, de az asztali lámpás-cég megint felmutat valami újat. Tavaly az Up-nak ugye az egyik témája a halál volt, az azután való újrakezdés. A fiúk ezt most új szintre emelik: itt a halálal való szembenézésről van szó, a vég elfogadásáról - hát ez nagyon kemény. Mert Te mit tennél, ha tudod, biztosan eljött a vég? Küzdenél az utolsó lehelletedig, hogy hátha mégis, pedig tudod, hogy nem... vagy inkább megfognád a másik kezét, a szemébe néznél, és szavak nélkül beszélnétek meg, hogy ennek itt a vége - de legalább együtt vagyunk. Nem tudom, legközelebbre mit találnak ki a srácok, hova lehet még tovább menni. Mondjuk én már a Wall-E -nál is azt mondtam, hogy innen már csak lefelé van, szóval biztosan megoldják majd valahogy.
Bár a már említett ötvözés miatt a film nálam nem érte utól a Wall-E -t, a Toy Story 3-nak nincs semmi szégyenkezni valója, hiszen egyetlen hibája az, hogy "csak" tökéletes. Eddig úgy tűnik, hogy ez a nyár (sőt, az év) a Toy Story-é. És ha eddig nem lett volna egyértelmű, akkor azért leírom: 10/10. Az Inception felkötheti a gatyáját, ha az év bajnoka akar lenni.