Ben Affleck első rendezése, a Gone Baby Gone saját évének egyik legjobb filmje volt (nálam talán a nyolcadik helyen végzett). A Town-ról ezt nem lehet teljes biztonsággal kijelenteni, de a szándék és az irány itt is megvan.
Doug (Ben Affleck), a bostoni srác saját városának leghírhedtebb "foglalkozását" űzi a haverokkal: időről időre bankot rabol. Az egyik akció során váratlanul túszuk is lesz, a csinos banki alkalmazott Claire (Rebecca Hall) személyében, akit később elengednek, hiszen nem látott semmi lényegeset (arcot vagy ilyesmit). Ám a banda egyik tagja (Jeremy Renner) úgy gondolja, hogy még egy ideig szemmel kellene tartani a csajt. Ez a feladat Doug-ra hárul, aminek a vége kölcsönös szerelem lesz. Persze hősünk mocskos múltja titokban marad Claire előtt - az meg főleg, hogy ő ejtette túszol a lányt. Ha ez még nem lenne elég, az FBI is a fiúk nyomában van, a bandában is egyre erősebb a széthúzás a románc miatt... és közeledik az következő meló.
"Close the fuckin' bridge!"
A Town egy jó film. Egészen izgalmas sztori, egészen jó karakterekkel elmesélve (akiket marhajó színészek formálnak meg). Affleck jó érzékkel váltogatja a feszültséggel teli jeleneteket és az érzelmes pillanatokat, az akciókat (a három rablást) pedig irigylésre méltóan mesterien vezényli le. Az apácás szcéna pedig - ami egy rablást, egy lövöldözést és egy autós üldözést foglal magába - egyértelműen a film legjobbja, kellemesen idézi Michael Mann alkotását, a Heat-et, vegyítve azt a Bourne Ultimátum pörgésével, és még néhány meglepetést is tartogat a nézőnek. A Town kivitelezése olyan, mint a rablásai: egyszerűen vérprofi. Jó nézni. De a film mégse képes jól összeállni.
A legnagyobb rákfene itt az, hogy két dolgot akarnak elmeséni. A szerelmet áldozat és bűnöző között, illetve a bűnözést mint olyat, és a belőle kitörni akarást. Belegondolva ez nem is lenne olyan nagy ördöngősség, de hát mégse sikerül. Mondjuk a második szál, az Affleck alakította Doug drámája, változtatni akarása, valamint az akció részek túl sok kívánni valót nem hagynak maguk után. A baj az érzelmekkel van. Konkrétan Rebecca Hall karakterével, aki az egész film során totál közömbös marad mindenkinek. Ez a nő egy centit nem kerül közelebb a nézők szívéhez, innen meg egyenesen következik, hogy az Affleck-el való állítólagos nagy szerelme kábé a nullával egyenlő. A két színész között egyáltalán nem működik a kémia, karaktereik meg ezen a téren teljesen kidolgozatlanok. Ez oda vezet, hogy fogalmam sincs, hogy mikor, hogyan és egyáltalán miért habarodtak ezek egymásba, és hogy miért lesz Doug-nak hirtelen mindennél fontosabb ez a lány. Ha ezt az írók vagy Affleck rendsebben kidolgozza, a Town akár egy gyöngyszem is lehetne a bankrablós filmek körében. De nem lesz az, "csak" átlagon felüli rablós film válik belőle.
De azért ez egyáltalán nem lebecsülendő eredmény. Hiszen a már említett másik oldal baromi erős - köszönhetően Jeremy Renner-nek és az akcióknak -, annyira, hogy önmagában menti az egész filmet. És ez már a rendezői tehetséget dícséri. Ben Affleck igenis tehetséges rendező, csak még van mit tanulnia érzelem fronton. Ha jobban visszagondolok, ez a párkapcsolatosdi már a Gone Baby Gone-ban se volt az igazi, de ott nem az volt a lényeg - ellentétben a Town-al, aminek ez lehetne a legnagyobb ziccere. Csak sajna kihagyja.
Ettől függetlenül igazán szórakoztató, és a jól kidolgozott helyeken okos filmmel állunk szemben, ami mind a rablást/bűnözést, mind a lepattant bostoni környék milliőjét remekül mutatja be. Ahogy mondtam, a Town jó film.7/10.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=bWxEKnf3Krk
(és ha minden igaz, ez a blog századik filmkritikája)