Pár hete az egészen tisztességes filmgyűjteményem tíz év után újra új korszakba lépett, hiszen beköszönt az első Blu-Ray lemezem. A kiválasztott az ezen a blogon nagyra tartott Transformers 3, annak is a nálunk sajnos nem kapható special edition-je. Lássuk, milyen kiadvánnyal sikerült szintet lépni.
Magát a filmet X-számú hibája ellenére még mindig nagyon jónak tartom, ami bár nem olyan tökéletes, mint az első rész, de fényéveket ver a botrányos másodikra. Szóval a film számomra nagyon rendben van, de ezt a rendszeres olvasók biztos tudják :-)
Tálalás
Az európai kiadványok (így az én angolom is) annyiban különböznek az amerikaitól, hogy nem tartalmazzál a bónusz dvd-t a filmmel - egyébként minden stimmel.
A buli egy lentikurális O-ringgel kezdődik, melyen egy csodásan kivitelezett Optimus szemez velünk. Mivel angol kiadvánnyal állunk szemben, sajnos elkerülhetetlen az a két bazi csúnya (piros illetve kék) korhatár karika, amik elöl, hátul, és a gerincen is feltűnnek. Maga a gerinc - akárcsak a fapados kiadványoknál - hófehér, rajta a címmel. Ezt a fehér dizájnt sose fogom megérteni. A hátoldal nagy részét az teszi ki, hogyan kell 3D-ben nézni a filmet. Természetesen megtalálhatóak rajta a kötelező körök, mint minden kiadványnál.
A tokból kihúzva ugyanaz a borító fogad minket, csak már egyszerű papírként a kék tokban. A borító kétoldalas: a belső oldal egyik felén Bumblebee őrködik a Digital Copy kód felett (amellyel le lehet szedni a filmet, iPhone-ra, iPad-re, meg mindenre), a másik felén ugyanaz a Bumblebee kép (!) található, csak már teljes nagyságában. A lemezek szitázása mindhárom eseteben (BD3D, BD, extrák) ugyanolyan: szimpla ezüst, rajta a címmel.
A lemezeket betéve egyből kellemes meglepetés fogad: a mezei kiadványok félig-meddig állóképes menüjétől eltérően ez a menü már teljes egészében mozog: miután átjutunk az immáron piros Sentinel Prime szemén, Cybertronon találjuk magunkat, melynek váltakozó oszlopai között pereg egymás után négy nagyon rövid részlet a filmből, miközben a Bárka és az azt üldöző vadászgépek mini másai kergetik egymást összevissza. Nem tagadom, a menü lehetne hosszabb, több klippel teli, de ez így is nagyon jó. Almenük nincsenek, hiszen a BD-k már pop-up cuccokkal vannak ellátva. A tálalás tehát néhol hagy maga után kívánnivalót, de igazán nincs helye panasznak.
Kép, hang
Sajnos az egyik lényegi ponthoz, a 3D-hez nem tudok hozzászagolni megfelelő tévé híján, de ha hinni lehet az egyéb teszteknek, ez a része (is) nagyon állat lett a dolgonak.
A sima BD mind képben, mind hangban referenciamunka, kiválóan lehet vele demonstrálni a rendszerünk képességeit. A kép olyan gyönyörű, hogy el se akartam hinni: ha nem hiszed, figyeld meg azt a bámulatos színkavalkádot Optimus és Sentinel harcánál. A hang ugyanez, egyszerűen bazijó. A lemezen angol 7.1 Dolby TruHD, illetve francia, német, olasz és spanyol 5.1-es hang található, plusz egy 5.1-es angol descriptive hangsáv, ami végigkommentálja a filmet, a látássérültek számára. Feliratok terén kábé az egész világ fellelhető, kivéve persze kishazánk.
Extrák
Az extrák természetesen külön lemezt kaptak, hiszen egy szűk három órát tesznek ki. A menü megegyezik a film lemezéével, és a kismillió felirat közt itt se találunk magyart, de hát erre számítani lehetett.
A extrák szinte ugyanúgy épülnek fel, mint a Revenge Of The Fallen esetében. A főfogás az "Above and Beyond: Exploring Dark of the Moon", egy kétórás dokumentumfilm, ami a második rész sikertelenségétől kezdve egészen a harmadik bemutatójáig taglalja filmünk létrejöttét. Ez hat fejezetre van bontva, három félórásra, és két negyedórásra: a "Rising from the Fallen" az előkészületekkel, a "Ready For Prime Time" az amerikai forgatással, a "Battle In The Heartland" a chicagoi forgatással, az "Attack Of The Birdmen" a repülőmókusos résszel, a "Shadow Of The Sentinel" pedig az utómunkálatokkal, illetve a bemutatóval foglalkozik. Ez így szép és jó, érdekes az egész, de öt perc nem sok, annyit se foglalkoznak a címszereplőkkel - az elején pár szóban bemutatják az új karaktereket, és kész. Ez engem nagyon elkeserített, de nem ért váratlanul, hiszen a második rész többórás doksijával is ez volt a helyzet.
Ha ezen átrágtuk magunkat, megnézhetjük az "Uncharted Territory" című alig félórás, NASA-ról szóló filmet, amitől igazából nem leszünk okosabbak.
A következő pont a "Deconstructive Chicago", ami a felhozatal legérdekesebb pontja. Itt számos, pár perces rövidfilm segítségével kaphatunk betekintést a vizuális effektek létrejöttébe. Igazából mindegyiket kétszer kapjuk meg: az adott jelenet previz-ét, illetve tényleges effektelését is megnézhetjük. Mindegyikhez jár egy-egy érdekes kommentár is.
Ezután jön az "Art Of Cybertorn", ami talán a legkiábrándítóbb az összes közül: itt előzetes, állóképes látványterveket találunk a robotokról (személyenként átlag hármat), fegyverekről és hajókról.
A "Dark Of The Moon Archive"-ben öt plusz kisfilmet nézhetünk végig: egyet-egyet a 3D technikáról, a moszkvai premierről, a hangkeverésről (ez valóban érdekes), a repülőmókusokról (már megint), illetve egy beteg srácról, akinek Bay ad egy iPad-et (wtf).
A "Matrix Of Marketing" bár sokat sejtet, de roppant keveset ad: össz-vissz két trailert, és egy rakás felesleges fotót (poszterek, popcorn-dobozok (!), üdítős-minták (!!)) találunk benne.
Mi hiányzik
Az, hogy az extrák terén valaki rájöjjön, hogy ez egy Transformers film! Beszélni a robotokról, a eredeti történetükről, a tervezésekről, vagy mittomén, de valamit! Továbbá hiányolom a mozgóképes marketing anyagokat, egy Steve Jablonsky kisfilmet, a Linkin Park klipet, meg még jópár dolgot.
Ítélet
Hú... hát, maga a film, és annak a minősége elsőosztályú, mint ahogy a tálalásra se lehet egy rossz szavam se. A problémák kvázi csak az extra tartalomra korlátozódnak, de oda nagyon. Egyébként a felhozatal egyáltalán nem rossz, amit mondanak, az érdekes, és profin van megcsinálva, csak hát a lényeg hiányzik az egészből. Ítélet: Ennek ellenére nemcsak rajongóknak, de az igényes kiadások kedvelőinek is ajánlom a külhonból való beszerzést, mert a már megjelent fapados verzió azért nem járja. Jó ez, csak lehetne jobb is.
Film: 9/10; Kép/hang: 10/10; Tálalás: 7/10; Extrák: 7,5/10
https://www.youtube.com/watch?v=jMcPlLK5LRM
kritika a filmről: http://helsing.blog.hu/2011/07/04/film_transformers_dark_of_the_moon
megrendelés és infók: http://www.amazon.co.uk